YORYM-D4BF17
Treasure case number:
2024-T439
TVC valuation:
Not applicable
Ring type:
Posy
Current location:
Returned to finder
Post-Medieval
Period:
Found (Town/City):
Grantley
Found (County):
Year found:
North Yorkshire
Inscription:
As God hath a ponted // so am I contented
Translation:
Inscription position:
Interior
Inscription case:
Capitals
Inscription language:
English
YORYM-D4BF17
Height:
5 mm
Diameter:
Thickness:
21.5 mm
1.7 mm